Boya çeşidi

Ustalarim burda boya çeşidi uzmanı, kullanabileceğiniz su bazlı, yağ bazlı gibi boya türlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını açıklar. Yenilenmiş duvarlarınza en iyi hangi boyayla kavuşurum sorusunu sorduk kendimize. Bu noktada ustalarimburda ekibi yanınızda olup doğru boya türünü bulduktan sonra duvarlarınıza renk katar, yıllarca rahatça ve keyifle evinizde, iş yerinizde oturmanızı sağlar.

 

boya cesitleri

İyi bir boya markası iyi bir kalite sunar, iyi bir kalitede duvarlarınızın daha iyi gözükmesini sağlar. Boya satın alırken sadece markaya yetmek tabii yetmez, boyanın yapılacağı alanla boyanın çeşidinin uyum sağlaması gerekir. Her boya çeşidinin kendine ait artısı ve eksisi vardır. Tüm bunlar ölçülüp tartıldıktan sonra boya satın almak en doğru karar olur. Doğru boya doğru ellerde birleştiğinde de içinizi huzurla dolduracak bir ortama kavuşursunuz, o ortamda geçireceğiniz her dakika daha keyifli hale gelir. Boya türü kadar boyanın rengi de önemlidir. Doğru boya renginde karar kıldığınızdan da emin olun.

Su Bazlı Boya

Bugün satılan çoğu duvar boyası, esas olarak kullanım kolaylığı nedeniyle su bazlıdır. Yüzeyiniz daha önce yağ bazlı bir ürünle kaplanmışsa, yapışması zor olabileceğinden su bazlı bir boyaya geçerken dikkatli olun. Yeni katın soyulmasını önlemek için temiz, kuru ve mat hale getirmek için yüzeyin yıkanması ve ardından orta ila pürüzsüz bir zımpara kâğıdı ile zımparalandırlması önerilir. Halihazırda duvarlarınızda yağ bazlı boya kullanıyorsanız ve su bazlı boya tercih etmek istiyorsanız bazı boya firmaları bunun için özel boya tasarlayacaktır. Bu ürünler boya mağazalarında “su bazlı emayeler” veya “su bazlı alkidler” olarak satılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış bu boyalar, yağ bazlı boyalara çok benzer ve pürüzsüz yüzeyler için iyi tesviye özelliklerine sahiptir. Bu boya çeşidi ‘nin artıları ve eksileri;

Su bazlı boyaların avantajları:

 1. Ön işleme gerekmez.
 2. küflenme olmaz Düşük VOC (düşük toksik emisyon seviyesi vardır).
 3. Su ile temizlenmesi kolay, hızlı kurur.
 4. Çatlamaya karşı dirençli elastik, esnek yüzey hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir.
 5. Renk zamanla sabit kalır, güneş ışığında sararmaz veya solmaz.

Su bazlı boyaların dezavantajları:

 1. Canlı veya zengin olma eğilimindedir
 2. Yağ veya üretan boya kadar uzun süre dayanmaz

Yağ Bazlı Boya

 

Yağ bazlı boyalar hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir ve yüksek dayanıklılıkları ve zengin cilaları ile övülürler. Yine de dikkatli olmakta fayda var, çünkü boya güçlü zorluklar çıkarır ve boya su ile yıkanamaz. Boyamayı seçerseniz, fırçaları veya istenmeyen boyaya sahip diğer malzemeleri temizlemek için terebentin gibi bir çözücü kullanmanız gerekecektir. Yağ bazlı boyalar genellikle parlaklığı, göze hitap etmesi sebebi ile daha çok tercih edilir.

Yağ bazlı boyanın avantajları

 1. göz alıcı parlaklık.
 2. Yüksek nemli odalar için ideal (ör. banyo veya mutfak).
 3. Kusursuz pürüzsüzlük (kontur, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için kendini doldurur).
 4. Sert ve dayanıklı kaplama.

Yağ bazlı boyanın dezavantajları

 1. VOC’ler solunum için zararlı olabilir.
 2. Yıkaması ve temizlemesi zor.

  subazlıboya

Mat Boya

Evlere özellikle modern bir ambiyans vermek için tercih edilir. Çalışma ve yatak odanızda tercih edebilirsiniz. Göz yorgunluğunuzu en aza indirir ve mat renkli duvarların arasında kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Evcil hayvan ve çocuğunuz varsa mat boyayı tercih etmek daha doğru bir karar olur.

 • Minimum yansıma parlaklığı mevcut.
 • Kadifemsi bir dokuya sahiptir.
 • Duvar ve tavanlardaki kusurları gizlemeye yardımcı olur.
 • Mükemmel renk derinliği sağlar Genellikle duvarlar için standart parlaklık olarak kabul edilir.
 • Bazen temizlenmesi zor olabilir.

  MatBoya

Saten Boya

Mat boyadan daha çok tercih edilir. Duvarlara ferah bir görünüm katar kendinizi daha iyi hissedersiniz. Odaya daha aydınlık bir görünüm katar. Eğer saten boya kullanıyorsanız odanızın aydınlatmasına da ayriyeten dikkat etmeniz gerekir. Led, sarı ışık, floresan gibi çeşitli aydınlatma türleri odanıza çok farklı tarzlar katabilir. Eğer evde ufak çocuğunuz, köpek kedi gibi bir evcil hayvanınız varsa önerilmez. Duvarlarda oluşacak leke, çizik ve kirler göze batar ve rahatsız edici bir görüntü uyandırır.

 • Saten yumurta kabuğundan biraz daha parlaktır.
 • belirli bir yansıtıcılıya sahiptir.
 • Daha yüksek dayanıklılık sağlar Genellikle mutfak ve banyo gibi çok parlak olmayan, temizlenmesi kolay yüzeyler gerektiren zorlu ortamlarda kullanılır. Mutfaklar, kapılar, pencere pervazları, duvarlar ve banyolar için mükemmel bir uyum yakalar.

 

SatenBoya